Feeder okolo Jizery

Stav Jizery

10.3.2017 NOVINKA Trvalý odkaz

 http://hydro.chmi.cz/inetps/popup_hpps_prfdyn.php?seq=307118

PARMA

10.3.2017 NOVINKA ČLÁNKY, Trvalý odkaz


 Parma, zarputilý bojovník

Mezi mé nejoblíbenější ryby bezesporu patří parma, která mě vždy fascinovala svým svalnatým tělem, ale hlavně její bojovností. Dodnes si pamatuji, jak jsem poprvé chytl parmu, bylo mi 12 a z parmy 35 cm, jsem byl ohromně nadšený. Od té doby jsem těchto bojovníků nachytal několik a dvakrát jsem dokonce se přehoupl přes hranici 70 centimetrů a dnes jsem se rozhodl napsat článek právě o této rybě.

Na začátek je dobré něco říci o teorii. Parma je říční ryba, která vyhledává silný proud s nejlépe šterkovokamenným nebo písčitým dnem. Živí se larvy chrostíků, patentkami, pijavicemi a podobně, chytá se na červy, hnojáky, rousnice, lunchmeat a sýr.

Způsoby lovu

Parma se může lovit hned několika způsoby, mezi nejčastější patří plavaná a feeder, ale dá se chytit muškařením a přívlači a občas se splete i na udice kaprařům na boiles. O parmě je známo, že pro její lov je potřeba silnější vybavení. Já používám feedery s označením heavy ,ale v létě když si jdu zachytat malé říční ryby pod jez, dá se zdolat i na medium. Silnější vlasec je také jedna z velmi potřebných věcí, problém však je, že do vlasce silnějšího průměru vlasce se daleko více opírá proud a to zapříčiní nutnost nandat větší a hmotnější krmítko. Proto preferuji vlasce 0,20mm.

Krmení

Na parmu lze vyrazit jen tak bez krmení, třeba na plavanou (nepočítám muškaření a přívlač ), ale svoje šance zvýšíme, pokud použijeme nějaké krmení. Kromě běžné krmítkové směsi se dá použít obyčejná hlína s kukuřicí, červi apod., ale také se může vnadit peletami nebo boilesem. Další oblíbeným krmením je krmítková směs. Do krmítkovky obvykle přidávám kukuřici, červi (ne moc, kvůli drobotině) a někdy i stříhané žížaly.

Období

Každý rybář má svůj názor, kdy je ten nejlepší čas na parmy. Ted je parma hájená a je hloupé ji chytat, proto ten pravý čas nastává jindy. Moje oblíbené období je léto a začátek podzimu. V létě se vyplatí chodit ráno, kdy je parma aktivní, přes den aktivita parmy o něco klesá, na podzim je to podstatně jedno, někdy je dobré jít odpoledne, jindy ráno. Jinak by se dalo říct, že v létě s feederem chodím spíše ráno a odpoledne občas zajdu na plavanou bez krmení, nebo zajdu na přívlač.

Místa

Parmy můžeme hledat snad na všech řekách ČR, jenom dnešní doba se podílela na její početní situaci.Na řekách jako je Labe, Morava, Dyje jsou parmy ještě ve větším zastoupení, ale na řekách jako je Ploučnice, Jizera, Vltava, kde parmy bývaly běžnými a daleko více zastoupenými druhy, tak se kvůli regulacím toku, některými jezy a na Vltavě přehradám ,jejich počet zmenšil.Sám na své rodné Jizeře slýchávám historky o krásných velkých parmách, které nebylo možné přehlídnout, jelikož rády vyjížděli nad hladinu, hlavně u jezů.Dnes už je doba jiná, parmy se musí hledat a někdy to bývá celkem obtížné, ale radost z této ryby je dvojnásobně větší.

Celkově by se dalo říct, že parmy se mohou skrývat za každým proudem, pod každým jezem a v každé říční tůni. Je jen na rybáři, kde si myslí, že by se jeho parmy mohli ukrývat.

Feeder

Doufám, že tady nikoho neurazím, ale řekl bych, že feeder patří k nejlepším způsobům na parmy. Používám ho nejraději, protože nástraha leží pevně na dně a nemusím častěji přehazovat, nebo volit několika metrovou bolognessu, jako při plavané.

Na parmy většinou volím průběžnou montáž někdy i s feeder gumou. Kmenový vlasec jsem už zmínil, používám dvacítku a návazec  osmnáctku s háčkem vel. 10, pokud mi jde hlavně o říční ryby (podoustev, ostroredka, jesen)volím háček vel. 12. Co se týče strategie, tak nemá smysl na řece jako je Jizera chytat na 20 – 30 metrů, ale vyplatí se chytat okolo 10-15 metrů. Častější nahazování taky určitě ničemu nepomůže, já přehazuji tak po 15 minutách, jenom abych se ujistil, že montáž je v pořádku a není zašmodrchaná.

Přívlač

Cíleně na parmy s přívlačovým prutem nechodím, ale v létě když není odpoledne, co dělat, tak rád mířím s přívlačí směrem jez. Parem ulovených na přívlač až tak moc nemám, ale i tak jsem nějaké na přívlač dostal. Každý vláčkař  má svoji oblíbenou nástrahu, někdo tvrdí, že nejlepší je gumová nástraha s těžším jigem, někdo zase wobler a někdo tvrdí, že nejlepší výsledky dosáhnete se streamrem na jigové hlavičce. Mně se hodně osvědčil wobler, ale cpát to nikomu nechci. Jako prut používám tvrdší přívlačový (10-20g) o délce 2,7 metru a naviják volím vel. 3000 s dvacítkou vlascem.

Průměrná známka: žádná

Komentář ke článku (0)

Můj lov

9.3.2017 NOVINKA ÚLOVKY, Trvalý odkaz

 Dnes jsem si vyrazil na jeden rybník chytit nějakého kapříka.Ve výsledku se lov celkem vyvedl, kapříka jsem ulovil, a dokonce i ve slušné velikosti měl 61centimetrů.Dále už přisla jenom bílá ryba.

Průměrná známka: žádná

Komentář ke článku (0)

Revíry

8.3.2017 NOVINKA Revíry, Trvalý odkaz

 JIZERA 3

  Přítok Labe. Od jezu mlýna Brodce nad Jizerou až k jezu elektrárny Vinec. Lov z plavidel povolen. Míra kapra je 40 cm, štiky 60 cm.

 Nejhojnější ryby: cejn, kapr, plotice, tloušt, pstruh duhový, okoun, štika

Rybníky kolom Jizery

 Toťák

  Pro ostatní rybáře (pouze letní měsíce) je umožněno lovit na 2 pruty. Při tomto lovu by měl být lovenou cílovou rybou kapr a amur. To znamená použití větších nástrah, které omezí lovení pstruhů. Bez předchozí dohody nepovoluji použítí žížal, červů a malých rybiček.

Horní míra kapra je 60cm a amura 75cm. Větší úlovky prosím okamžitě po zdokumentování pustit zpět. Nesakovat!! Stejně tak každou rybu, kterou si nechcete ponechat.

Cena je 200Kč/den a v ceně je možno si ponechat 1ks pstruha, nebo sivena do 40cm... V této ceně není umožněno ponechání si žádného dalšího úlovku. V případě zájmu je možné ulovenou rybu odkoupit.

Menší z Bradleckých lomů má maximální hloubku 6 metrů. Charakter obsádky ryb doplňuje možnosti a způsoby lovu, které nelze provozovat na sousedícím Švardově lomu.Měl by spíše vyhovovat rybářům, kteří nečekají na trofejní rybu, ale chtějí si zachytat a být u vody, kde se díky bohatšímu zarybnění "pořád něco děje". Tento lom zarybněním přizpůsobuji především vláčkařům a muškařům. 

Nejhojnější ryby: kapr, pstruh duhový, okoun, plotice, amur, siven, candát.