Feeder okolo Jizery

Červnový feeder na řece



Parmy, podoustve, ostroredky, tloušti, jeseni, kapři, cejni atd., to vše a mnohem více lze bez problémů chytit na skoro každé řece, není se tak čemu divit, že někteří rybáři dávají přednost řekám, než rybníkům a dalším stojatým revírů. Já sám se nedokáži rozhodnout, jelikož sice většinu rybářslého času trávím u řeky, ale rybářsky jsem vyrůstal u rybníka a tak nějak mi přirostl k srdci, takže tato otázka je pro mě opravdu zapeklitá.

Je úmorný, teplý a suchý červen, takové podmínky nejsou pro rybáře moc příhodné, ale věřte mi, že i v takovém počasí si můžete parádně zachytat. Nastává víkend a já už dopředu spřádám plány, jak na ryby zase vyzrát, ale tentokrát to nebude jednoduché, tak jako jiné vycházky

Konečně je pátek a já se jedu na svém kole projet k mému místu a rovnou si i vezu nějaké to krmení na zákrm. Jedná se o vařenou kukuřicí s ovesnými kroupami, nic složitého.Jelikož není vysoký průtok a voda doslava stojí, nepoužiji žádnou směs na slepení , poté si obejdu řeku přes most a nakrmím z druhé strany.

Druhý den ráno brzy stávám a jelikož mám už vše z domova připravené, nemusím se zdržovat, ale ještě  před vybalením si znovu zakrmím. Použil jsem dva medium pruty, na první budu chytat klasicky s krmítkem obsahující slušnou vnadící směs a na druhý zkusím použít peletu. První záběry na sebe nenechají dlouho čekat a na tři červíky tahám menšího cejna. Jelikož červi moc dráždli drobné ryby, přešel jsem na vařenou kukuřici a byla to ta nejlepší volba, do krmného místa mi najeli líni a já je pak odchytával.Následně vše utichlo a já se domníval, že líni vyjedli všechnu kukuřici a odjeli,ale pochvíli přišel krásný záběr na peletu a prví kapr byl na břehu. Nebyl nikterak velký, ale mezi nejmenší se také nařadil, měl asi okolo 50 centimetrů. S příchozím kaprem mi klesnou obavy, že na krmném místě už žádné krmení není. Posléze přichází další kapr a za ním další. Kaprů v ten den vytáhnu okolo šesti, což není špatné, ale pevně věřím, že zítra to bude lepší.

Následující den vyrážím úplně stejně jako den předešlý a pevně doufám, že ryby se mnou budou spolupracovat. Po příjezdu následuje stejná rutina jako včera, obejdu řeku, nakrmím, věci připravím a chytám.Tentokrát už na háček dávám rovnou kukuřici, jelikož si nechci místo ihned po ránu rozplašit. První záběr přichází, ale o dost déle než včera. Na jednu stranu je ta ryba o dost větší. První rybou je krásný kapr řádkáč. V hlavě se mi mýjí myšlenky, že by těch kaprů mohlo být opravdu dost, protože včera dorazili až déle. Za celé ráno a část dopoledne je to poslení kapr.Nepřišel sice žádný kapr, ale za to jsem nachytal tlouště, cejny a plotice.Ani nevím, jak mám dnešní lov hodnotit, jelikož jsem si zachatal, ale doufal jsem v daleko lepší ryby.

Kdybych to měl shrnout tak oba dny byly zcela rozdílné, první den jsem si zachytal kapry a líny a druhý den brali tloušti a cejni.Hold pokaždé je řeka jiná.

 

Průměrná známka: 2,33

Komentář ke článku (1)

Fedeer na soukromáku




Lov feeder je velice efektivním stylem, a tak není se čemu divit ,že ho rybáři raději použijí na úkor lehké položené.Feeder už není dávno chápán jenom jako jemný styl lovu, při kterém se chytají menší druhy ryb, ale jde s ním lovit i větší ryby jako kapr, jeseter a amur.

Soukromé revíry bývají dost často kritizovány některými rybáři poznatky, že na soukromácích chytají jenom neschopní rybáři a  že z takovéto vody má ryba 10krát menší hodnotu než ze svazovky. Zkráceně řečeno, chytejte si tam, kde vás to baví a kde se vám líbí.

Já sám si parkrát za rybářskou sezonu udělám výlet na některý soukromý revír, kvůli počtu druhů a taky hlavně kvůli počtu konkrétních druhů.

Máme tu začátek měsíce dubna a sním i velikonoce a já jsem se rozhodl, že vyrazím na soukromý revír, ale nebudu tu jeden, ale strávím zde dny dva, ale přespavat tu nebudu. 

Nastává první den a já přijíždím na předem určený revír. Mám v plánu si zachytat, takže chytit nějaké kapřiky, líny, cejny a pstruhy. Volím dvě taktiky, na jeden prut budu chytat aktivněji s vnadící směsí, která se skládá z červené kaprové směsi a černého ploticového krmení, do kterého jsem přidal kukuřici a masňáky. Druhý prut mám s olovem a budu házet na okraj krmeného místa. Prvně si zakrmím pomocí krmítka a můžu přejít na chytání, na začátek dám menší háček na navazci 0,14mm, docela riskuji, jelikož jsou tady opravdu velké ryby a takový návazec je pro rybu jako nic. Druhý prut, na kterém mám olovo o hmotnosti 50 g a návazec 0,18 mm s podstatě silnějším háčkem. Záběry přicházejí hned, prvně se dostaví cejni a posléze i duháci. Po 4 hodinách záběry ustanou a já u břehu vidím bublinky od ryb ryjících do bahna. Do místa přihodím 2 hrsti kukuřice a hodím k němu prut s olovem. Za chvíli přichází razantní záběr a tahám kapra okolo 50 cm.Za pár hodin mám chycených asi 20 kaprů různých  velikostí, od 40 do 65 cm. Kaprům se zhruba na 40 metrech moc do krmení nechce a všichni jsou právě od břehu. V dálce jsem zase dnes pochytal cejny, duháky, líný a okoun, ale kapr nepřišel žádný.

Druhý den ráno pociťuji, že se ochladilo, ale nemyslím si, že to bude nějak dramatické. Když dorazím k rybníku, je tam o dost hůře než ve městě a do toho fouká silný studený vítr. Dneska je moje místo obsazené, takže volím jiné, ale na tomto revíru je to stejně fuk. Dnes jsem zvolil totožné krmení a zatím budu chytat pouze na jeden prut. Zakrmím a prvně najedou na krmné místo druháci, které odchytávám ve slušném množství, tato voda je velice zvláštní, jelikož je tu celkem běžné chytat pstruhy na kukuřici na krmném místě. Dnes se výrazně změnilo počasí a také i tlak, takze kapři, líni a cejni vůbec neberou a jedině, co bere tak je duhák, ale posléze se vše změní. Jakmile trochu visvitne sluníčko začnou brát i jiné druhy, jako cejni a přijde se na mě podívat i  pár kaprů. Celou dobu chytám buď na červi, nebo na kukuřici popřípadě na jejich kombinací, ale rybky si dají pauzu, a tak změním nástrahu na žížalku, za cca 3 minutky přijde záběr, ryba krásně bojuje a já si myslím, že mám nějakého kapříka, k mému údivu se v podběrák objevuje pstruh okolo 50 centimetrů, ale není to duhák, nýbrž to je potočák!!! Ten den ještě vytáhnu jednoho kapříka a končím s lovem. Tento den byl o něco horší než den předešlý, hlavně byly těžké podmínky, foukal studený vítr, ale nelituji toho. 

Průměrná známka: 1,33

Komentář ke článku (0)

Lov feederem u břehu







 Léto patří rozhodně k obdobím, kdy si můžete vyzkoušet hned několik způsobů lovu, které se třeba v zimě, nebo na podzim nevyplácejí zkoušet.Rozmanitost je velká.Já se, ale následující 3 dny budu zabívat lovem u břehu s  feederem.Vybírám si jednu pískovnu ,která má rozhlohu 13 hektarů a pokusím se něco kolem břehu chytit a napsat o tom článek.Hned na začátek přichází důležité rozhodnutí, musím vybrat to správné místa, tak aby kapři měli důvod se ke břehu stahovat a já nekrmil 3 dny na místě, kde se kaprům nemusí líbit.Rozhodl jsem se pro místo se kterým mám už z minulého roku dobrou zkušenost, dno je tu kamenité a hloubka 4 metry u břehu je okolo 2 metrů.Velmi důležité je i kapry na tom danném místě kapry zastavit, takže vždy před lovem si zajdu večer místo předkrmit.Krmení bude velmi levné, skládá se z vařené pšenice,kukuřice a řepky a navíc přidám pár zbytků pelet a boiles.

Vybavení a montáže

Používám pruty typu medium osazené navijákem vel.4000 s dvacítkou vlascem.Při tomto luvu je vždy lepší silnější vlasec, něž zbytečně používat slabý silon, protože zrovna chytám na místě ,kde do vody trčí větve a o kousek dál mám ve vodě rákosí.Budu chytat dvěmi metodami na method feeder a klasickou běžnou průběžku s krátkým návazcem(25cm), abych zjistil co bude lepší.

  LOV PRVNÍ

K vodě dorážím brzo ráno, protože je také lepší přijít dříve, něž dorazit dlouho, z vlastní zkušenosti vím, že kapři už nemusí být aktivní a mohou odjet na volnou vodu.Ráno si vše rychle, ale pomalu připravím a ješte namíchám krmení.Je to červené jahodové krmení, na kvalitě nezáleží.Místo ještě musím prohodit směsí partiklu a můžu nastražovat.Na jeden prut dám plechovkovou kukuřici, kterou dám pod háček na vlasový přívěs a na method feeder dám obarvenou červenou rybářskou kukuřici.Nahazuji a vše důkladně našteluji, nejhlavnější je povolit brzdu, protože kapři na tomto místě ihned bez nějakého náznaku jedou krásně přes brzdu, někde ani nemusím povolovat.Dnes neočekávám, že to bude tak skvěle brát, chytnu tak max.3 kapry, kaprů už tady moc není, rybáři už je pěkně vybrali, ale za to jsou krásně stavění a je vidět, že kapr tu nějakou dobu bude.První  záběry přicházejí hned, ale jsou to malí cejni, ty nechci.Po chvíli brzda navijáka začne chrčet.A je tam!!ryba se brání urputně, ale pochvíli ji mám v podběráku.Je to krásně tlustý lysec, kapra pouštím, tak jak by to mnoho místních neudělalo.Po chvíli už chčí prut, kterém je method feeder.No samozdřejmně, že je to kapr, najeli my tam kluci jedni.Je tedy o něco menší, než ten předešlý, ale potěší.dále přijde už jen pár cejnů a to je vše, lov tedy končí. Od dnešku jsem nečekal nic velkého, ale trošku více jsem toho čekal.

Večer probíhá další krmení partiklem.

LOV DRUHÝ

Ráno opět brzy stávám a k vodě se dostávám ještě za tmy.Znovu mám důvěru v kukuřici, tentokrát, ale zkusím vařenou a to rovnou dvě, které umístím pod háček.Záběr od kapra přichází hned, brzda se pěkně protáčí a já přivádím na břeh kapra, tak okolo 50 centimetrů.Chvíli čekám a dočkám se pár cejnů, jeden je tedy slušnější okolo 45 cm.Za chvíli přichází další záběr, brzda jen tak decentně cinkne a já zasekávám.Nejdříve si myslím, že mám na prutě mešího kapříka, ale ten to není.Zabral mi krásný lín, ten je parádní, měřím ho a má 45 cm, no paráda.Všechny lepší ryby přišly na klasickou průběžku na method nebyl zatím záběr od větší ryby.Ale jako bych to zakřikl, přichází záběr na method, je to další kapr okolo 50cm.Do konce lovu ještě přijdou další 3 kapři,menší lín a několik malých cejnů.

Večer probíhá další krmení

LOV TŘETÍ-POSLEDNÍ

Tak jako obvykle ráno vyrážím, ale jsem jěště více natěšený, jelikož ten nejlepší den právě začne.Ryby by neměly být tak ostražité, jelikož už delší dobu krmím a tím jejich ostražitost mizí.Když dorazím místo prohodím několika hrstkami partiklu a zanedlouho, když mám vše připraveno můžu začít chytat.Dnes jsem v údivu, protože záběr od kapra přichází dříve než záběr od cejna.Kapra zdolám a vidím, že není nijak velký, míru má, ale žádná lepší ryba to není.Za tímto kaprem následuje na method feeder další kapr ve stejné velikosti 45 centimetrů.Method feeder dnes je na tom dnes daleko lépe než klasická průběžka, a i proto na něj přijde další kapr.Dnes na mé krmné místo najeli kapři v takovém počtu, že úplně vystrčili cejny, ale že by mi to vadilo, to rozhodně ne, chytat cejny není špatné, ale pokud mají nějakou rozumnou velikost a nemají sotva 20cm.Po odmlce na průběžce přichází razantní záběr, ryba s háčkem v tlamě dává mé cívce zabrat a já už zasekávám.Hned od začátku vím, že se o násadáka jednat nebude, i když jsem byl z toho párkrát zklamaný.Ryba si pěkně odvíjí metry vlasce a já trnu hrůzou, aby mi kapr nikam nezajel.Po urputném boji vidím na hladině kapra tak o velikosti 65cm.Podbírám ho a rovnou hledám metr na změření, má krásných 68 centimetrů!!No na to že místní pořád nedávají, že o vetší rybu tady ani neškrtnete, tohle je na tuto vodu parádní ryba.Kapra pouštím a doufám v jeho velkou budoucnost.Má slova o tom, že dnes to bude ze všech tří dnů nejlepší chytačka se potvrdila po poslední ho nahození jsem dokázal vytáhnout dalších 5 kaprů přes padesát.

 

Průměrná známka: 2,14

Komentář ke článku (0)

FEEDER



 

Letní chytání kaprů na rybníku

Kapři a léto k sobě neodmyslitelně patří, sice si mnoho rybářů může myslit, že to vůbec nejde k sobě, protože jejich nejoblíbenější období je jaro, někde i podzim, kvůli násadám kaprů. Mě lov násadáků nebaví, protože když se na nějaký rybník vydám, kde zrovna probíhalo nasazování,je tam hlava na hlavě a tahám pouze tu jednu sortu kaprů a ti jsou pro mě méně cenní.Ale naopak, kdyby se kapři nenasazovali, nemohli bychom je chytat a to by byla škoda.

K vodě se vždy vyplatí přijít brzy ráno (v tuto dobu přicházím na půl pátou, než si vše připravím je skoro pět a poté už chytám), kapři totiž berou naprosto spolehlivě.připravuji si sladkou kaprovou směs, kterou doplním praženou strouhankou. S montáží jsem si nedělal velkou starost, použil jsem průběžku a návazec mám šestnáctku s 12 háčkem ze silného drátku.

Prvně si nahodím a označím si na vlasci pomocí fixu vzdálenost, poté už naházím do vody několik krmítek směsi s partiklem(kukuřice, pšenice, řepka) a můžu chytat. Chytám na dva pruty, pakliže by o záběry nebyla nouze, budu chytat na jeden a na oba přijde kukuřice. Mám nahozeno a můžu čekat na záběr.První záběr přichází hned, ale je to jen malý cejn a následně ho doprovází další jeho kamarádi.Zkouším udělat změnu, kukuřici dám na vlasovou montáž.Po této změně si na záběr počkám, ale vyplatí se.Na prutě mám větší rybu, nejdříve to odhaduji na kapra.Když ho ale přivedu do sítě podběráku, zjistím, že je to amur. Potěšil mě, amury tak často nechytám, a tak vždy potěší. Nahazuji znovu a můžu si prohlížet krásy přírody, no vlastně nemůžu, musím hlídat špičku prutu, ale i tak pokukuji po okolí.Přichází další záběr, už od začátku cítím velký tah ryby.Ryba mi dává pořádně zabrat, ale u břehu zjištuji, že jsem měl velké oči.Ryba je podseknutá a místo původní představy o kaprovi 60 plus, se vyklubal kapr okolo 45 cm.V kukuřici mám velkou důvěru, protože mě skoro nikdy nezklame a můžu ji použít kdekoliv a i proto putuje na háček, vlastně bude pod háčkem.Záběry od cejnů a perlínů, neodstupují, a tak musí udělat nějakou změnu, místo kukuřice dám pod háček 10mm kuličku(boilies), abych trochu bílou rybu selektoval.No a další ryba je opět cejn, ale tenhle je oproti ostatním dost slušný, má asi 45cm.Bohužel už pocituji, že ranní aktivita kaprů už pomalu mizí, ale je stále čas, nějakého chytit.Záběr od kapra přichází prakticky hned.Kapr se nechá přitáhnout skoro až ke břehu a tam až začíná bojovat, při zdolávání si myslím, že to není kapr, ale bude to asi další amur.A ono to tak skutečně je, má podobnou velikost jako ten předešlí, ale ten první měl rozpíchanou tlamu od rybářů.Nadále čekám na dalšího kapra a už si myslím, že žádný nepřijde, ale za pár minut ho mám na prutě. Bojuje opravdu srdnatě a míří ke kládě, která je ode mě vzdálená asi 30 metrů.Kapřík dobře ví, kam se má schovat a kapra si už přidržím.Po asi 10 minutách boje jsem ho vytáhl na břeh, je to takový sympatický padesátník.Pouštím ho zpátky a rozhoduji se zda má ještě chytat je půl desáté a kapři, kteří mi přišli takto dopoledne, byli spíše náhodou.Nakonec ve mně převládne lovec a chytám dále.A za chvíli se začínám divit je tam další kapr.Je sice malý okolo 45 cm, ale potěší víc než malý cejn.Znovu nahazuji a za chvíli další kapr, v tu chvíli si myslím, že mi tam najelo nějaké hejno.Kapra zase podebírám a velikost dost podobná jako s tím předešlým.Od té chvíle chytám asi cca půl hodiny a ještě dva kapříky stihnu, ale potom se už vracím domů na oběd.

Plavaná


 Toulačka s plavačkou na potoku

Potok dnes patří mezi velmi podceňované revíry, kde se za rybami rybáři moc neženou. Akorát větší rybářskou návštěvnost zažívají, tak maximálně na jaře, kdy některé místní organizace nasazují do potoku kapry, jinak je rybářská návštěvnost velmi malá. Ale přitom se na potoku dá parádně zachytat a někdy vás i může překvapit, co z vody vytáhnete.

Dnes se tedy na jeden takový revír vydám. U vody mě přivítá příjemné jarní počasí a žádné rybáře tu nevidím, no ani mě to nepřekvapuje. Jak už jste si mohli přečíst z nadpisu, dnes hodlám chytat na plavanou. První místo zvolím pod splavem, kde jsou vidět ryby, zejména tloušti. Bohužel jak se říká „rybu, kterou vidíš, nechytíš“ se naplenila,tak žádného z pěkných tlouštů nechytím. Útěchou je mi pro zatím malý jesen. Tento způsob lovu je vynikající na prozkoumání řeky, v mém případě potoka, jelikož ryby rády mění svá stanoviště v návaznosti na teplotu a stav vody. No ale vrátíme se zpět ke břehům potoka. Splávek se snažím vést při druhém břehu, který je podemletý a ryby se tam rády zdržují. Náhle přichází jednoznačný záběr, zaseknu a cítím malinko silnější ryby, ale jak později vidím, je to tloušt okolo 30 ti centimetrů. No oba jelce už mám chycené a na řadu by se mohly dostat  další ryby, aspoň doufám.No a další rybí druhy na mě už čekají na dalším místě.Tentokrát si do pomyslného bločku zapisuji perlína s ouklejí.No a protože si stále dělám ambice na nějakou větší rybu s těmito rybkami se moc neuspokojím.Za vidinou většího úlovku mě napadá jedno výborné místo.To místo má na protějším břehu keř, který částečně zasahuje do vody  a před tím místem je další splav a právě na tomto místě je krásná tůňka.No řekněte není to nádherné místo, pro mne ano, jelikož už na něm mám chycené krásné a zajímavé ryby.Nahazuji a vodím splávek po hladině, v tom přichází záběr.Zasekávám.No ale už od začátku cítím že to bude opět malá ryba, což mi nevyhovuje, jelikož si místo rozplaším.No je to pouze malý jesen, radost z něj nemám.Přemístím se na další místo, na háček opět zvolím červíky a chytám dál.Další ryba mě ,ale potěší je to totiž lín, sice je malý, ale líni jsou fajn.No ještě by to chtělo větší rybu a můžu jít spokojeně domů. Na ní si, ale musím počkat. Přichází další razantní záběr, tentokrát ryba krásně bojuje a jde přes brzdu. Mohl by to být tloušt ,nebo nějaký zbloudilý kapřík. Ale když rybu poprvé uvidím, říkám si to není možné, kde se na takovém potoku vzala. JE TO PARMA!!!No není nevětší má asi 35 centimetrů, ale parma je moje srdcovka a na potoku jsem ji chytil poprvé.Asi sem zabloudila z řeky, říkám si při pouštění.Ještě zkouším znovu nahodit, jestli tam není ještě jedna, ale už není.S potokem se loučím malou ploticí.Dnes jsem si krásně zachytal chytl jsem okolo 10 ks bílé ryby, pár jesenů a tlouštů, lína a parmu.Končím a můžu spokojeně odejít domů.

 

Průměrná známka: 1,00

Komentář ke článku (0)