PARMA
Parma, zarputilý bojovník
Mezi mé nejoblíbenější ryby bezesporu patří parma, která mě vždy fascinovala svým svalnatým tělem, ale hlavně její bojovností. Dodnes si pamatuji, jak jsem poprvé chytl parmu, bylo mi 12 a z parmy 35 cm, jsem byl ohromně nadšený. Od té doby jsem těchto bojovníků nachytal několik a dvakrát jsem dokonce se přehoupl přes hranici 70 centimetrů a dnes jsem se rozhodl napsat článek právě o této rybě.
Na začátek je dobré něco říci o teorii. Parma je říční ryba, která vyhledává silný proud s nejlépe šterkovokamenným nebo písčitým dnem. Živí se larvy chrostíků, patentkami, pijavicemi a podobně, chytá se na červy, hnojáky, rousnice, lunchmeat a sýr.
Způsoby lovu
Parma se může lovit hned několika způsoby, mezi nejčastější patří plavaná a feeder, ale dá se chytit muškařením a přívlači a občas se splete i na udice kaprařům na boiles. O parmě je známo, že pro její lov je potřeba silnější vybavení. Já používám feedery s označením heavy ,ale v létě když si jdu zachytat malé říční ryby pod jez, dá se zdolat i na medium. Silnější vlasec je také jedna z velmi potřebných věcí, problém však je, že do vlasce silnějšího průměru vlasce se daleko více opírá proud a to zapříčiní nutnost nandat větší a hmotnější krmítko. Proto preferuji vlasce 0,20mm.
Krmení
Na parmu lze vyrazit jen tak bez krmení, třeba na plavanou (nepočítám muškaření a přívlač ), ale svoje šance zvýšíme, pokud použijeme nějaké krmení. Kromě běžné krmítkové směsi se dá použít obyčejná hlína s kukuřicí, červi apod., ale také se může vnadit peletami nebo boilesem. Další oblíbeným krmením je krmítková směs. Do krmítkovky obvykle přidávám kukuřici, červi (ne moc, kvůli drobotině) a někdy i stříhané žížaly.
Období
Každý rybář má svůj názor, kdy je ten nejlepší čas na parmy. Ted je parma hájená a je hloupé ji chytat, proto ten pravý čas nastává jindy. Moje oblíbené období je léto a začátek podzimu. V létě se vyplatí chodit ráno, kdy je parma aktivní, přes den aktivita parmy o něco klesá, na podzim je to podstatně jedno, někdy je dobré jít odpoledne, jindy ráno. Jinak by se dalo říct, že v létě s feederem chodím spíše ráno a odpoledne občas zajdu na plavanou bez krmení, nebo zajdu na přívlač.
Místa
Parmy můžeme hledat snad na všech řekách ČR, jenom dnešní doba se podílela na její početní situaci.Na řekách jako je Labe, Morava, Dyje jsou parmy ještě ve větším zastoupení, ale na řekách jako je Ploučnice, Jizera, Vltava, kde parmy bývaly běžnými a daleko více zastoupenými druhy, tak se kvůli regulacím toku, některými jezy a na Vltavě přehradám ,jejich počet zmenšil.Sám na své rodné Jizeře slýchávám historky o krásných velkých parmách, které nebylo možné přehlídnout, jelikož rády vyjížděli nad hladinu, hlavně u jezů.Dnes už je doba jiná, parmy se musí hledat a někdy to bývá celkem obtížné, ale radost z této ryby je dvojnásobně větší.
Celkově by se dalo říct, že parmy se mohou skrývat za každým proudem, pod každým jezem a v každé říční tůni. Je jen na rybáři, kde si myslí, že by se jeho parmy mohli ukrývat.
Feeder
Doufám, že tady nikoho neurazím, ale řekl bych, že feeder patří k nejlepším způsobům na parmy. Používám ho nejraději, protože nástraha leží pevně na dně a nemusím častěji přehazovat, nebo volit několika metrovou bolognessu, jako při plavané.
Na parmy většinou volím průběžnou montáž někdy i s feeder gumou. Kmenový vlasec jsem už zmínil, používám dvacítku a návazec osmnáctku s háčkem vel. 10, pokud mi jde hlavně o říční ryby (podoustev, ostroredka, jesen)volím háček vel. 12. Co se týče strategie, tak nemá smysl na řece jako je Jizera chytat na 20 – 30 metrů, ale vyplatí se chytat okolo 10-15 metrů. Častější nahazování taky určitě ničemu nepomůže, já přehazuji tak po 15 minutách, jenom abych se ujistil, že montáž je v pořádku a není zašmodrchaná.
Přívlač
Cíleně na parmy s přívlačovým prutem nechodím, ale v létě když není odpoledne, co dělat, tak rád mířím s přívlačí směrem jez. Parem ulovených na přívlač až tak moc nemám, ale i tak jsem nějaké na přívlač dostal. Každý vláčkař má svoji oblíbenou nástrahu, někdo tvrdí, že nejlepší je gumová nástraha s těžším jigem, někdo zase wobler a někdo tvrdí, že nejlepší výsledky dosáhnete se streamrem na jigové hlavičce. Mně se hodně osvědčil wobler, ale cpát to nikomu nechci. Jako prut používám tvrdší přívlačový (10-20g) o délce 2,7 metru a naviják volím vel. 3000 s dvacítkou vlascem.
feeder
Feeder za studena
Feeder je jedna z technik, která u nás zažívá poslední dobou obrovské „bum.“Už dávno jsem si všiml, že na řekách i rybnících jsou kaprové pruty nahrazovány feederovými a to nejen mladší generací, ale i starší generací.Dnes jsem se tedy rozhodl napsat pár řádků o feederu ve studené vodě, která má okolo 3-4 stupnů celsia.
Ještě před samotným lovem je třeba rozmyslet si, kde hodláme rybařit, protože ryby nemusí být rovnoměrně rozmístěné.Jelikož na řece je po celý týden malinko zvýšená hladina a proud oproti normálu teče vyšší rychlostí,tak se musí taktika trochu promyslet.Zkrátka ryby ve studené vodě jsou méně aktivní ,tím vydávají menší pohyb ,a proto se zdržují v místech ,kde voda skoro stojí.Takže dnes zvolím místo u výtoku z náhonu (z tohoto náhonu vytéká voda pomaleji ).U vody si jako první rozmíchám krmení ,bude to slané ploticové krmení od jedné nejmenované francouzské firmy a do krmení přimíchám i trochu červů.Na dnešní podmínky jsem zvolil feeder s označením light s velmi citlivou špičkou, doplněný navijákem s vlascem o průměru 0,16mm.Jako montáž jsem navázal průběžný páternoster ,který se mi v těchto podmínkách velmi osvědčil a málem bych zapomněl zmínit návazec dvanáctku a háček vel.16.No a můžeme chytat.Prvně si zakrmím čtyřmi naplněnými krmítky o gramáži 40 gramů.Po zakrmení už jenom na háček napíchnu dva červi a nahazuji tak metr za půlku.No a už můžu jenom čekat.První záběr ,který zasekávám ,se objevil asi po pěti minutách.Ryba není velká ,odhaduji ji na plotici.Plotice to není ,protože je to malý cejn ,ale ne cejnek.Postup zopakuji a nahazuji.Ještě jsem zapomněl zmínit ,jak často budu přehazovat,budu totiž nahazovat cca po 10minutách, nepotřebuji do vody dostat ,co nejvíce krmení ,jelikož ryby jsou pasivní.Na další záběry nečekám moc dlouho ,střídají se plotice s cejny ,bohužel v malé velikosti.Ale přichází vysněný záběr ,hned zprva cítím sílu ryby a dokonce mi ryba odmotala pár metříků z cívky navijáku.V tom se to náhle pokazí.Ryba mi spadne.Ihned netuším ,co se stalo ,ale jelikož cítím krmítko ,tak tipuji ,že ryba přetrhla návazec.Po vytažení zjistím ,že návazec to nebyl ,ryba se jednoduše vyhákla.Je čas nahodit znovu.Tentokrát už netahám tak malé ryby ,nýbrž jsem vytáhl dva celkem pěkné cejny, ale jako bych to zakřikl malé plotice a cejnci jsou zpět.Ale přichází náhrada ,neboť mám další pěkný záběr.Od začátku je vidno ,že ryby se tak rychle nedá.ale já už jí konečně pokořím.Už na hladině vidím ,že je to slušný jesen.Z Jesena mám pochopitelně radost a stejně radostně ho pouštím zpět.
U vody jsem už okolo třech hodin a to pro mě znamená ,že je nejvyšší čas lov ukončit.Byl to krásný nejen ,že jsem si zachytal a něco malého jsem chytil ,ale přišli i dvě bonusové ryby v podobě jesena a dvou cejnů.PETRŮV ZDAR
Zimní plavaná
Po dlouhé a tvrdé zimě ,kdy skoro všechny revíry zamrzly tu máme oteplení a toho jsem hned využil.Už dlouho jsem nezažil tak tuhou zimu ,a tak se moje první letošní docházka k vodě o dost oddálila.V první letošní docházce jsem se rozhodl vyrazit na lehkou plavačku a trochu po zimě prozkoumat řeku.
12:30,čas ve který opouštím byt a vyrážím k vodě.Jako svoje první místo jsem zvolil slepé rameno ,které je hned u jezu.Sestava je velmi jednoduchá ,splávek volím o grámáži 1 gramu s návazcem 0,08 a háčkem vel.16 ,jako kmenový vlasec mám čtrnáctku.Jsem absolutně bez krmení ,protože tak nějak tuším ,kde jsou ryby (každý rok je to stejné).První nához směřuje asi 4m od břehu ,kde je 1,5 metru.Ryby na sebe nedají dlouho čekat a tak tahám jednoho mrňouska za druhým.Jedná se především o perlínky občas zabere plotice."No tak takhle by to nešlo"říkám si v duchu ,sice na úvod sezony chytit takové množství bílé ryby ,není až tak špatné,ale mám zálusk na větší ryby jako cejn nebo tloušt.Měním místo.Tentokrát jsme u výtoku z elektrárny ,kde je voda o nějaký stupeň teplejší.Sestavu neměním ,na háček připnu dva masné červi a nahazuji.Na první záběr si vcelku počkám ,ale ryby stojí za to.Je to Bolen ,no přeháním bolínek.Úlovky bolena na zdejším revíru jsou pro mě sváteční ,a tak mám z bolínka celkem radost.Poté následuje dlouhá plejáda plotic.Ale přichází razantní ponoření splávku.Zasekávám a hned ucituji ,že o malou rybu se rozhodně nejedná.Ryba mi několikrát protočí brzdu navijáku ,do žádné vázky si to neštrásuje ,a tak jsem v klidu.V duchu si začínám tipovat o jakou rybu se jedná.Myslím si ,že to bude tloušt ,ale možná i první sezonní kapr.No nakonec v síti podběráku zjistím ,že jde o nádherného tlouště okolo 50cm(nejsem žádný masař a tak rybu pouštím).V tom nejlepším se má přestat ,tak praví jedno staré moudro,já ho ale nedodržím.Zkusím ještě nahodit ,ale nic nepřijde ,a tak už definitivně balím.
Dnešní den se opravdu povedl nejen ,že jsem si zachytal ,ale šáhnul jsem si i na větší rybu.Po odmlce to byl parádní lov a už se těším na další .Příště už zkusím provětrat feeder.PETRŮV ZDAR